Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Toprak Organizmalarının Tanımlanması ve Sınıflandırılması

Toprak Organizmalarının Tanımlanması ve Sınıflandırılması

Toprakların yaşayan bileşenlerinin incelenmesi, Toprak Biyolojisi olarak adlandırılmaktadır. Sınıflandırma (taksonomi) ve toprak organizmalarının çalışması büyük ölçüde fiziksel benzerliklere dayanmaktadır. Bazı organizmaların sınıflandırılması zor olmuştur. Örneğin, Mantarlar (mantarlar) genellikle Plantae krallığında sınıflandırılmıştır. Ancak şu anda kendi krallıklarına sahip olmaları için yeterli farklılıklar vardır.

Beş krallık sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır: Animalia (hayvanlar), Mantarlar (mantarlar), Plantae (bitkiler), Protista (Basit Algler, Protozoa) ve Monera (Bakteri ve mavi-yeşil algler). Ancak birçok bilim adamı, bu sınıflandırma sisteminin evrimsel kalıpları tam olarak temsil etmediğini düşünmektedir.

Bu bölümde toprak organizmalarını incelemek için basit bir yaklaşım kullanacağız, onları ilk önce iki gruba ayıracağız: Hayvanlar (fauna) ve Bitkiler (flora).

Daha sonra bu grupları daha büyük, orta ve küçük ya da makro, meso ve mikro organizma büyüklüğüne dayanan daha yönetilebilir bölünmelere ayırıyoruz. Ama makro ne kadar büyük? Her bir büyüklük grubunun limitlerini tanımlamalıyız. Makro organizmaların, bir Looney kalınlığından 2 mm çaptan daha büyük olduğu düşünülmektedir. Meso organizmaları 2 mm ile 0.2 mm çapındadır. Mikro organizmalar 0.2 mm’den azdır ve bunları gözlemlemek için normal olarak bir büyüteç veya mikroskop gerekir.

Toprak organizmaları incelediğinizde, sadece bireysel organizmaları değil, aynı zamanda onları toprak ekosisteminin bir parçası haline getiren karmaşık etkileşimleri ve süreçleri de anlamaya çalışın. Özellikle önemli olan karmaşık gıda zinciri veya enerjinin, birincil üreticilerden (bitkilerden) tüketicilere, gezegenimizde yaşamın hayati bir parçasını oluşturan yırtıcı bir döngüde tüketiciden geçtiği gıda ağıdır.

Birçok toprak organizması faydalıdır. Ancak diğerleri mahsullere ve hayvanlara zarar vermektedir. Faydalı organizmalar, toprak yapısını iyileştiren, organik maddeyi ve çevrim besinlerini parçalayan birçok fiziksel ve kimyasal reaksiyona katılır. Diğerleri, ancak, küçük nematod gibi (bir solucan, 0.1 mm’den daha az olan bir solucan) her yıl kayıp üretimde çiftçilere milyarlarca dolara mal olabilir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.