Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Tarihin En Büyük Felaketi : Çernobil Faciası

Tarihin En Büyük Felaketi : Çernobil Faciası

26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil kentinde, ülkemiz dahil tüm Avrupa ülkelerini derinden etkileyen dünyanın en büyük felaketlerinden biri yaşandı. Çernobil Nükleer Santrali’nin dördüncü reaktöründe meydana gelen patlamada atmosfere yüklü miktarda n27ükleer gaz salındı.

Bu olay, çoğu insanın olayın yaşandığı anda çoğu insanın ise patlamadan sonra çevreye saçılan nükleer atıklardan etkilenerek yaşamını yitirmesine sebep oldu. Patlama ile ortaya çıkan radyasyon Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından 200 kat daha etkiliydi.

İlk anda yaşanan patlama ile nükleer partiküller 1 km yüksekliğe kadar sıçradı. Bu anda oluşan radyasyonun 2 metre kalınlığındaki beton duvarı eritebilecek güçte olduğu söylenmektedir. Soğuk Savaş’ında getirdiği psikoloji ile SSCB olayın yaşandığı günlerde herhangi bir açıklama yapmadı. Ta ki Avrupa’daki ölçülen radyasyon seviyelerindeki anormallik fark edilene dek.

28 Nisan 1986 yılında İskandinav ülkelerine ulaşan radyasyon dolu bulutlar bu bölgedeki radyasyon seviyesinin artmasın sebep oldu. Bu sebeple yapılan araştırmalarda ciddi bir patlamanın yaşanmış olabileceği fikri akıllara geldi.

Bu durumun ardından SSCB lideri Mihail Gorbaçov meydana gelen felaketi açıkladı ve diğer ülkelerden yardım istedi. Fakat bu yardım isteği Mihail Gorbaçov’un ülkesinde hain olarak görülmesine sebep oldu.

Radyasyondan yoğun oranda etkilenen 30 km çapındaki alan belirlenerek bu bölgelerden 135.000 insan uzaklaştırıldı. Reaktör binası 410.000 metreküp çimento ve 7.000 ton çelik kullanılarak gömüldü ve binanın altı betonlandı.

Günümüzde hayalet şehir gibi gözüken bu bölgedeki radyasyon seviyesi normalin 20-40 kat üzerinde ve bilim adamları bu bölgenin 900 yıl kadar sürede normale dönebileceğini öngörmekte.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.