Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Sigarayı Bırakmak İçin Öneriler

Sigarayı bırakmanın fiziksel açıdan getirilerine daha çok odaklanılır ama bırakmanız zihninize de faydalıdır. Her şeyden önemlisi sigara içmek beyindeki oksijen miktarını azaltır, bu yüzden bırakmak beyninizin “nefes alma” kapasitesini derhal arttıracaktır. İkinci olarak sigara içmek vücudunuzdaki B vitaminini (zihinsel enerji açısından elzem olan) tüketir ve beyni organlarınıza zarar verebilecek serbest radikallerden koruyan C vitamini ihtiyacını arttırır.
Ayrıca, genel kanının aksine sigara içmek stres seviyesini azaltmaktan ziyade arttırır. Bırakma süreci stresli olabilse de sağlınız üzerindeki uzun vadeli faydaları kayda değerdir. Son olarak, kimse eski bir kül tablası gibi kokmaz istemez, bu alışkanlığı bırakmak kendinize olan saygınızı geliştirecek ve bir sevdiğinize öpüşmek için uzanırken daha özgüvenli olmanızı sağlayacaktır! Sigaranın içerisinde hangi maddelerin olduğunu yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Niçin bu maddeleri vucüdumuza sokalım ki? Geç olmadan sigara bağımlılığımızdan bırakmalı ve sigara paketlerini ait oldukları yere çöpe göndermeliyiz. Sigarayı bırakmak için denemediğiniz yol kalmamış olabilir. Hatta sigara bırakma duası ile bile bırakmaya çalışanları çevremizde görüyoruz. Çaresizliğe kapılmadan ilk iş olarak aklımızda bitirmeliyiz. Bunun için bu alanda yazılan popüler kitaplardan olan Allen Carr tarafından yazılan sigarayı bırakma kitabından işe başlayabilirsiniz.

Bırakmanız için öneriler:

• Bir sağlık merkezine başvurabilirsiniz, birçoğunda sigara bıraktırma merkezi var.
• Nikotin yerine koyma tedavisinde kullanılan sakız veya bantları deneyerek sizin için hangisinin uygun olduğuna karar verin.
• Yapabiliyorsanız canınız her sigara çektiğinde dişlerinizi fırçalayın. Böylece temiz, taze bir nefese sahip olmanın tadını çıkaracak ve bırakma sebeplerinden en azından birini kendinize hatırlatacaksınız.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.