Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Sel Taşkınlarının ve Erozyonun Oluşumunda İnsan Faktörü

Sel Taşkınlarının ve Erozyonun Oluşumunda İnsan Faktörü

Dere yataklarına yerleşim alanlarının kurulması, ormanların tahrip edilmesi ve betonlaşma size oldukça tanıdık geliyor değil mi? Sel ve taşkınların oluşmasın da etkili olan başlıca insan faaliyetleridir. Ormanların tahrip edilmesi, yeryüzüne yağmur olarak inen suların tutulma oranını en aza indirmektedir. Bunun sonucu ile de yüzeysel olarak akışa geçen sular artar ve bu durum sonucun da sel ve taşkınlar meydana gelir.

Özellikle kentler de yaşanan sel ve taşkınların en önemli nedeni ise betonlaşmadır. Bu kadar bina ne işe yarıyor diye soruyorsunuz işte cevabı… Betonlaşma artmaya devam ettikçe yeryüzüne düşen her damla yağış yer altına sızamayacak yüzeysel akışa geçecektir bu da belirli alanlarda suların birikmesini oluşturacaktır. Böylece sel ve taşkınlara neden olmaktadır. Dere yataklarına yerleşmelerin kurulması da taşkın sularının doğal olarak akış alanını daraltacaktır ve sel ve taşkınlara neden olacaktır.

İnsan etkisinin en fazla olduğu doğal afetlerden biri de erozyondur. Meraların aşırı derece de otlatılması, bitki örtüsünün tahrip edilmesi ile toprak örtüsünü tutan bitkilerin yok edilmesine neden olmaktadır.  Bu sebeple birlikte erozyonun artması meydana gelmektedir. Tarım arazilerinin nadasa bırakılması ve tarlaların eğim yönüne sürülmesi de erozyona neden olan insan faktörleri arasında yer almaktadır.

İnsan en önemli faktör lakin bilinçsizce yapılan işlemler hem can hem mal kaybına yol açmaktadır. Her konu da tedbir alınırsa bu konular da daha bilinçli olunursa bir şeylerin önüne geçilebilir.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz sel felaketleri yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.