Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Radyoaktif Kirlenme Nedir?

Radyoaktif Kirlenme Nedir?

Radyoaktif kirlenme, radyoaktif maddelerin istemsiz olarak çevreye yayılması olayıdır.Radyoaktif maddelerin saçtığı elektronlar havaya, suya ve doğaya karışarak geri dönülmesi olanaksız zararlara yol açar.

Doğal denge içerisindeki maddelerin atom yapısını bozan radyoaktif maddeler, insanların hücrelerini etkileyerek asla tedavi edilmeyecek hastalıklara yol açar. Gelişen teknoloji ile birlikte enerji ihtiyacının artması ve mevcut kaynakların bu ihtiyacı karşılayamaması nükleer enerjinin önemini arttırmıştır. Ancak nükleer enerji santralleri, radyoaktif kirliliğin başlıca kaynaklarındandır. Santrallerin yanı sıra nükleer silah fabrikaları ve radyoaktif madde atıkları kirlenmede önemli rol oynar. Dünyada yaklaşık 50 yıldır askeri amaçlar ve enerji üretimi için nükleer denemeler yapılmaktadır.

Amerika’nın Nevada Çölü’nde, Rusya-Kazakistan çöllerinde ve Pasifik okyanusunda yapılan bu denemeler ciddi miktarda radyoaktif kirliliğe sebep olmuştur. Radyoaktif maddeler sadece deneme yapılan bölgede değil hava ve suyla taşınarak daha uzak bölgelerde de etkili olmaktadır.

Dünyadaki en büyük nükleer kirlenmesi, 1986 yılında Ukrayna’nın Çernobil şehrinde bulunan Çernobil Nükleer Santrali’nin reaktöründe meydana gelen kaza ile meydana gelmiş ve koca bir şehir kullanılamaz hale gelmiş, birçok canlı hayatını kaybetmiştir.

Bu kaza ülkemizin Karadeniz sahillerini vurmuş, özellikle Doğu Karadeniz’de kanser oranının ciddi derecede artmasına neden olmuştur. Uzmanlar bu bölgedeki kirliliğin havan taşıyıcı etkisini göstermesinden kaynaklandığını, Çernobil’deki nükleer kirliliğin havayla Karadeniz kıyılarımıza taşındığını söylemişlerdir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.