Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Küresel Isınmanın Dünya Üzerindeki Etkileri

Küresel Isınmanın Dünya Üzerindeki Etkileri

Bilim adamları, ünlüler ve günlük insanlar küresel ısınmanın doğasını anlamaya çalışıyorlar. Tartışma çok yaygın ve konuyla ilgili dünya çapında yoğun tartışmalar var. Çizilen sonuçlar sizi derinden etkileyebildiğinden, küresel ısınma konusuyla ilgili bazı temel bilgileri bilmek isteyebilirsiniz.

Küresel ısınma hakkında söylenebilecek en açık şey, dünyanın ısınmaya başlamasıdır. Özellikle, dünyanın yüzeyine yakın sıcaklıklar ve okyanustaki sıcaklıklar yükselmektedir. 1990’dan beri, kayıtlı tarihte diğerlerinden daha sıcak 10 yıl geçti.

Sera etkisinin küresel ısınmadan sorumlu olduğu söyleniyor. Sera etkisi, belirli buharların ve gazların yeryüzünü örten ve ısıtan bir tür battaniyenin oluşmasına neden olur. Bu battaniyeyi su buharı, metan, karbondioksit ve diğer bazı eser gazlar oluşturur.

Sera etkisi tekil bir etken olarak tartışılmaz. Bu noktada hiçbir tartışma yoktur, çünkü sera etkisi doğal olarak faydalı bir süreç olarak kabul edilmektedir. Eğer dünyaya çarpan tüm enerji, uzaya geri yansırsa, hiç kimse yeryüzünde yaşayamazdı. Bu, küresel ısınmanın kabul edilebilir düzeylerinin neden olduğu bu battaniyenin dışında gerçekleşecek olan şeydir.

Ancak, küresel ısınmada her şey iyi değildir. Yeryüzünde daha yoğun bir battaniye ile daha az ısı uzaya geri yansıtılır. Bu, genellikle yeryüzünde muhafaza edilen sıcak ve soğuk arasındaki hassas dengeyi bozar. Dünya atmosferinde daha fazla ısı yakalar.

Buna karşı çıkan insanlar olmasına rağmen, son yıllarda iklimde bir değişiklik olduğu görülmektedir. Daha sıcak bir iklime doğru iklim değişikliği, aşırı küresel ısınmanın sonucudur. Geçen yüzyılda 1 Fahrenhaytın biraz üzerinde bir sıcaklık artışı olmuştur. Bu yüzyılın figürünün yedi dereceye kadar daha fazla olması bekleniyor. Bu, korkunç sonuçlara yol açabilecek bir tür küresel ısınmadır.

İnsan faaliyetleri ve endüstrisi, küresel ısınmanın bugün sahip olduğu seviyelere ulaşmasına neden oldu. Fosil yakıtların yakılması, elektrik santrallerinin kömürle beslenmesi ve sorumsuz arazi kullanımı, küresel ısınmaya katkıda bulunabilir. Karbon dioksit bu faaliyetlerle üretilir ve küresel ısınma devam eder.

Küresel ısınma, yükselen deniz seviyeleri ve seller ile sonuçlanabilir. Daha güçlü fırtınalar olabilir. Isı dalgaları yoğunlaşabilir. Kuraklıklar dünyadaki ürünlere ciddi zarar verebilir ve içilebilir su kıtlığına neden olabilir. Türlerin yok oluşu, habitatların değişmesi ve hayvan için iklimin uygunluğu nedeniyle bir sorun haline gelebilir.

Küresel ısınmayla ilgili iyi haberler, süreci yavaşlatmanın yolları olduğudur. Her bir kişi, dünyanın çevresini korumaya görevlerini yerine getirme sorumluluğunu üstlenebilir. Herkesin yardım ettiği gibi, sera gazı emisyonları büyük ölçüde azaltılabilir. Bu, dünyaya sıcaklık dengesini yeniden kazanmaya başlama şansı verecektir. Küresel ısınmayı bilmek sizi dünyadaki daha iyi bir vatandaş haline getirebilir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.