Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Hava Kirliliği Türleri ve Çevre Sorunları

Hava Kirliliği Türleri ve Çevre Sorunları

Çoğu insan, hava kirliliğini düşündüklerinde ozon ve hava kirliliği hakkında düşünür. Fakat bunlar yalnızca birçok farklı hava kirliliği türüdür.

Partikül Temelli Hava Kirliliği (Sanayi kuruluşları ve evlerde)

Enerji sağlamak için yanan partiküller havaya bırakılır. Otomobillerde, evlerde ve ağır sanayide yanan yakıtlardan kaynaklanan egzoz ve  partiküller hava kirliliğinin başlıca kaynağıdır.

Zehirli Gaz Temelli Hava Kirliliği (Taşıtlarda ve endüstriyel sektörde)

Kükürt dioksit, karbon monoksit, azot oksitler ve kimyasal buharlar zararlı gazların örnekleridir. İmalat ve endüstriyel proses emisyonları, elektrik santrali emisyonları veya taşıt emisyonlarından salınan gazlar, bu tip hava kirliliğine sebebiyet verir.

Isınma Temelli Hava Kirliliği (Kapalı alanlarda)

Evlerimizin, ofislerimizin ve okullarımızın içindeki hava da kirleniyor. Bu kapalı hava kirliliği, sigara ve yemek pişirme gibi aktivitelerle meydana gelebilir. Ya da ısınma amacıyla yüksek kükürt oranlı kömür kullanımı bu tip hava kirliliğine sebebiyet verebilir.

Hava Kirliliği ve Çevre Sorunları

Hava kirliliği insan ve çevre sağlığına büyük zararlar veriyor. Hava kirliliği ile ilgili çevresel sorunlardan bazıları şunlardır:

Asit Yağmuru

Kirleticiler, havadaki damlacıklar ile birleşir ve asitleşir. Asit yağmuru çok ciddi olumsuz çevresel etkiye sahip olabilir. Ağaçları öldürür, hayvanları, balıkları ve diğer vahşi hayvanları tehlikeye atar. Bitki yaşamını tahrip eder ve toprağı zehirler.

Dumanlı Sis (Smog)

Smog, fosil yakıtların yakılmasıyla oluşturulan nitrojen oksitlerle zemin seviyesinde birleştirilen boya ve benzin buharları ile meydana gelir. Smog, ısı ve güneş geçirgenliğini azaltır, görüş mesafesini kısaltır. Solunumu etkileyerek canlı sağlığına ciddi manada zarar verir.

Ozon Tüketimi

Ozon tabakası gezegenimizi güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlardan korur. Aerosol kutuları, soğutma sistemleri ve soğutma ekipmanları, kloroflorokarbonları (CFC’ler) açığa çıkartarak, atmosferin koruyucu ozon tabakasında “deliklere” neden olurlar. Çalışmalar, ultraviyole radyasyonunun insanlarda ve hayvanlarda cilt kanserine neden olduğunu ve bitkilere ve vahşi yaşama zarar verdiğini göstermektedir.

Sera Etkisi veya Küresel Isınma

Yakıt yakma ve diğer insan faaliyetlerinden çıkan karbondioksit gazı hacmi, gezegenimizin çevreye göre işleyebildiğinden daha büyüktür. Bitkiler bazı karbondioksiti oksijene dönüştürür. Ama insanlar dünyanın ormanlarının çoğunu tahrip eder ve diğer bitkiler asit yağmurundan zarar görür. Havadaki karbondioksit miktarı arttıkça, gezegenimize yakın bir ısı yakalayan battaniye gibi davranır. Birkaç derecenin bile değişmesi, iklimi etkileyebilir ve hatta muhtemelen kutup buzullarını eritebilir ve bu da deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle geniş bir sele neden olabilir.

Su ve Hava Kirliliği

Hava kirliliğinin su kalitesi üzerinde etkisi vardır. Örneğin, hava kirliliğinin neden olduğu asit yağmuru göllerin ve akarsuların kimyasını değiştirebilir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.