Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Gürültü Kirliliği Kaynakları

Gürültü Kirliliği Kaynakları

Şehirler, kırsal alanlardan çok daha gürültülüdür. Şehirlerde en yaygın gürültü kaynakları şunlardır:

  • Sokak trafiği: Arabalardan, otobüslerden, kamyonlardan ve diğer araçlardan kaynaklanan gürültü motorlardan, egzoz sistemlerinden, boynuzlardan ve cırtlak lastiklerden gelir. Ambulanslar ve itfaiye motorlarından gelen sirenler de gürültü kirliliği seviyelerini artırır. Motorlu scooter ve bisikletler de yüksek sesler üretir.
  • Demiryolları: Trenlerin yarattığı gürültü kirliliğinin çoğu, motorlar tarafından ya da raylar üzerinde fren yapan tekerleklerin cırt cırtlarıyla üretilir. Kentsel metro gürültüsü esas olarak ray ve tekerleklerin etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Diğer demiryolu gürültüsü kirliliği kaynakları arasında geçitlerde uyarı işaretleri, ıslık ve kornalar, yük sınıflandırma merkezleri ve demiryolu inşaatı ve bakım ekipmanları yer almaktadır.

  • Uçaklar: Çoğu uçak gürültüsü, bir uçağın sevk sistemlerinden ve hava aracının arkasından geçen havanın gürültüsü olan aerodinamik gürültülerden gelir.
  • İnşaat: İnşaat ekipmanlarından kaynaklanan gürültü, önemli bir gürültü kirliliği kaynağıdır. İşitme duyusunu etkileyen yaygın kaynaklar, şantiyelerin montaj, modifikasyon, yapıların yıkılması veya kaldırılması ve arazi temizliği, saha hazırlama, kazı, temizlik ve çevre düzenlemesi gibi ilgili faaliyetler için kullanılan şantiyelerde kullanılan ekipmanlardır. İnşaat ekipmanı dışarıda kullanılma eğiliminde olduğu için, sahadaki çalışanların yanı sıra birçok insanı da etkilemektedir.
  • Tüketici ürünleri: Gürültü üreten tüketici ürünleri, silahlar, motosikletler ve kar motosikletleri gibi eğlence malzemelerinden, motorlu testereler, çim biçme makineleri ve atölye süpürgeleri gibi saha bakım ürünlerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Çöp atıkları, gıda karıştırıcılar, kahve öğütücüler, elektrikli süpürgeler ve çöp sıkıştırıcılar gibi ev ürünleri de gürültü oluşturur. Yüksek sesle müzik ve diğer sesler kulaklıklardan, stereolardan, televizyonlardan ve bilgisayarlardan yayılır. Silahlar en yüksek tüketici ürünlerinden biri olup, onu motosikletler ve konserler izlemektedir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.