Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Günlük Hayatımızda Küresel Isınmayla Nasıl Savaşabiliriz?

Günlük Hayatımızda Küresel Isınmayla Nasıl Savaşabiliriz?

Evinizde ve arabanızda küresel ısınmaya karşı savaşmak için atabileceğiniz adımlar var. Hükümet ya da büyük işletmelerin bu konuda bir şeyler yapmasını beklemek zorunda değilsiniz. İnisiyatifi almak ve rolünü yapmak daha iyidir.

Evinizde, ampullerinizi değiştirerek başlayabilirsiniz. Bir kerede hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Bir ampulü her değiştirdiğinizde, eski akkor ampulü kompakt bir flüoresan ile değiştirebilirsiniz. Bu sadece sera gazlarını azaltmaz, aynı zamanda uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Sadece konfor için evinizi mühürlemek ve yalıtmak her zaman akıllıca olmuştur. Şimdi, daha da önemli. Evinizi sera gazları yayarak ve küresel ısınmaya katkıda bulunarak durdurabilirsiniz. Evinizin yalıtımına ihtiyaç duyduğuna dair herhangi bir şüpheniz varsa, karar vermenize yardımcı olacak bir enerji denetçisi işe alabilirsiniz.

Evinizdeki soğutma ve ısıtma ekipmanlarına dikkat ederek küresel ısınmayı azaltabilirsiniz. Filtreleri değiştirebilir ve ekipmanı temizleyebilirsiniz. En önemlisi, ısıtıcı veya klimanın değiştirilmesi gerektiğinde, konutunuz için yeterince büyük olan verimli bir model alın.

Aslında tüm cihazlarınızı enerji verimliliği göz önünde bulundurmak mantıklı. Energy Star, verimli ürünler için ayrılmış bir derecelendirme sistemidir. Bu tür ürünlerin satın alınması küresel ısınmanın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Geri dönüşüm, küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olan en kolay yollardan biridir. Herkes çok az çaba ile yapabilir. Ayrıca, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürünleri kullanarak işlemi daha da hızlandırabilirsiniz.

Çimlerinizde de küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Bir şey için, bir güç biçme makinesi yerine bir itme biçme makinesi kullanabilirsiniz. İtmeli bir çim biçme makinesi, enerji kullanmadan kendi enerjinizi kullandığından, bu büyük bir tasarruf demektir.

Elektrikli bir çim biçme makinesi kullansanız bile, yine de yardımcı olabilirsiniz. Çim kupürlerini yakalayan bir çim biçme makinesi kullanın, böylece onları parçalayabilirsiniz.

Ulaşıma gelince, yeşil bir araba satın almaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Küresel ısınmanın engellenmesine yardımcı olmak için, hızlı bir şekilde başlatmaya gerek duymadan, onu hassas bir şekilde sürdürebilirsiniz. Aracınızı iyi muhafaza ederseniz, aynı zamanda yararlı olacaktır. Yağınızı değiştirmek ve arabanızı ayarlamak gibi şeyler küresel ısınmada büyük bir fark yaratabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, şişirilmiş lastikler küresel ısınmaya yol açabilir. Bunun nedeni, lastiklerin, aracın maksimum yakıt verimliliğine ulaşması için uygun miktarda havaya sahip olması gerektiğidir. Aracınız ne kadar az verimli olursa, küresel ısınmaya daha fazla katkıda bulunur.

Arabanızı kullandığınız şekilde küresel ısınmayı yavaşlatmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca az yolculuk yapmaktır. Yapabildiğin zaman yürü. Sürmeniz gerektiğinde, mümkün olduğunca çok sayıda işi bir seferde birleştirin.

Evinizde ve arabanızda küresel ısınma ile savaşırsanız, bir fark yaratabilirsiniz. Bazı temel değişiklikler kolayca yapılabilir. Herkes bu basit değişiklikleri yaparsa, küresel ısınma üzerinde güçlü bir etkisi olabilir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.