Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Exxon Valdez Petrol Tankeri Faciası

Exxon Valdez Petrol Tankeri Faciası

Valdez Petrol Terminalinden Alaska’da 11 milyon varil ham petrol yükleyerek yola çıkan ExxonValdez petrol tankeri 24 Mart 1989 tarihinde kayalara vurdu. 11 milyon varil petrol ikiye ayrılan gemiden okyanusa yayıldı. Bu olay çevredeki ekosistemi alt üst etti. Tonlarca petrolün okyanusa karışması ile bölgedeki doğal yaşam sona erdi.

Dökülen petrol 40 bin km’lik bir alana yayıldı. Bölgede yaşayan balinalardan kuşlara kadar tüm canlılar öldü. Exxon firması tazminatlar ve temizleme çalışmaları için 2 milyar dolar ödedi. Ancak temizleme çalışmaları gerek bölgenin konumu, gerekse bu çapta bir kazanın daha önce yaşanmamış oluşu nedeniyle çalışmalar pek etkili olamadı.

Yapılan araştırmalarda geminin kaptanının sarhoş olduğu söylense de davalara çağırılan gemi mürettebatı bu iddiayı yalanladı. Soruşturmalarda ayrıca geminin tek cidarlı olması da gündeme geldi. Bu durum yeni yasaları da beraberinde getirdi ve gemi tankerlerinin cidarları ikiye çıkarıldı. Kazadan yıllar geçmesine rağmen koy henüz temizlenebilmiş değil.

Exxon firması okyanusun tamamıyla temizlendiğini söylese de 2012 yılında denizin dibinde 40 bin varillik petrol ortaya çıktı. Böyle bir felaketin meydana gelmesi çevredeki balıkçılığı da bitirdi. Bu bölgede geçimini balıkçılıkla idame eden çoğu kişi evini yada işini değiştirmek zorunda kaldı. Çoğu kişiye göre bu olan ABD tarihinde meydana gelmiş en büyük çevre felaketlerinden biridir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.