Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Dünyanın En Kirli Bölgelerinden 5’i

Dünyanın En Kirli Bölgelerinden 5’i

Yamuna Nehri / Hindistan

Delhi’deki halkın atıklarının %60’ı bu nehirden akmaktadır. Hal böyle olunca da nehre girmeyi bırakın bakmak bile mide bulandırıcı bir hal almıştır. Fakat buna rağmen halk nehirde yıkanmakta, temel ihtiyaçlarını bu nehirden karşılamaktadır. Ve hatta bazı kesim bu nehri içme suyu olarak bile kullanmaktadır.

Norilsk / Rusya

Burada yaşayan insanların ortalama ömür süreleri Rusya’nın geri kalan bölgelerinde yaşayan insanlara göre tam 10 yıl daha kısadır. Halk buna rağmen burayı terk etmemektedir. Hatta halkın bir kesimi  burada yaşamaktan başka şansı olamadığını söylemektedir.

Citarum River / Endonezya

Burası dünyanın en kirli nehridir. Bu nehrin kıyısında Tam 5 milyon insan yaşamaktadır . İşin üzücü kısmı bu nehir aynı zamanda bölgenin tek su kaynağıdır. Burada yaşayan insanlar bu durumdan epeyce rahatsızdır fakat ülkenin durumu buradaki içler acısı tehlikeye düzeltmeye yetmemektedir.

Kabwe / Zambiya

Buradaki kirliliğinin sebebi maden ve kadmiyum işletmelerdir. Bölgede bu tür işletmelerin artması kirliliğin hat safhaya ulaşmasına sağlamıştır. Burada yaşayan çocuklar üzerinde yapılan testlerde çocukların kan dolaşımındaki EPA değerleri adeta felaketi gözler önüne sermektedir. Değerler normal sınırın tam 10 katı üzerinde seyretmektedir. Bunun yanında bölgedeki toprak ta kirlilik nedeniyle çorak ve verimsizdir.

Dar es Salaam / Tanzanya

Burası uzun yıllardır su sıkıntısı yaşayan bir bölge. Üstüne bir de kirlilik eklenince insanların yaşama olanağı iyice yerlerde seyretmeye başlamış. Kirlilik bölgedeki Msimbazi Nehri’ni öldürmüş ve akışını durdurmuş. Bölgedeki bu üzücü kirlilik bulaşıcı hastalıkların gittikçe yaygınlaşmasına ve ölümlere yol açıyor olsa da bölgede bu durumla ilgili alınmış herhangi bir önlem yok.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.