Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar

Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar

Uluslararası kuruluşların yaptığı araştırmalara göre, dünyada 13 milyon insan çevre kirliliği ve çevre felaketleri sebebiyle bir yıl içerisinde hayatını kaybetmektedir. İnsanların ölümüne sebebiyet veren çevre kirliliği ve sorunların başında; kirli su, atmosferdeki kirlilik, trafik ve çalışmaya bağlı stres yer almaktadır. Çevreye zararlı atıklar veren şirketler başta olmak üzere, bizler de elimizi taşın altına koyarak çevreye mümkün olduğu kadar az zarar vermeliyiz. Temiz bir çevre koşulları sağlayarak bir yıl içerisinde gerçekleşen bu kadar büyük rakamdaki ölümlü vakaları azaltabilir ve önüne geçebiliriz.

Çevre kirliliğinin yol açtığı hastalıkların başında ise evlerimizin tesisatları aracılığıyla içtiğimiz sular ve yemeklerimiz de kullandığımız pişirme yer almaktadır. İçme suyu kaynaklı zehirlenmelerde ilk olarak ishal türü rahatsızlıklar gözlenmektedir. Eğer ailecek bu tarz bir rahatsızlığa sahipseniz ivedi olarak hastaneye veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. 2. sırada ise tahmin edebileceğiniz gibi hava kirliliğine bağlı solunum yetmezliği sorunları gelmektedir. Maalesef solunum yetmezliği sorunları uzun yıllar içerisinde kendisini gösterdiği için çoğu zaman erken teşhis şansı bulunmamaktadır. Eğer hava kirlilik oranı yüksek bir şehirde yaşıyorsanız bu hastalıklara yakalanma şansınız çok daha yüksektir. Yaşadığımız şehri değiştirmek çoğu kişi için mümkün olamayacağından el birliği yaparak mümkün olduğu kadar çevreye zarar vermeliyiz. Toplum olarak bilinçlendirmesi çevre kirliliği de en düşük seviyelere gerileyecektir.

Çevreyi Kimler Kirletir?

Çevre kirliliği iki şekilde olmaktadır. Bunlardan ilki ve zararsız olanı Doğada yaşayan canlıların meydana getirdiği biyolojik atıklardır. Bunlar beslenme kaynaklı atıklar, ölmüş bitkilerin kalıntıları ve hayvan gübreleri gibi maddelerdir. Bu maddeler doğa tarafından kendi kendine kısa sürede yok edilebilen zararsız atıklardır.

Asıl tehlikeli olan çevre kirliliği türü ise kalıcı kirlilik de denilen plastik atıklar, tarım ilaçları deterjan atıkları, radyasyon gibi maddelerle yapılan zararlardan kaynaklanmaktadır.

Çevre Kirliliğinin Ana Kategorileri Nelerdir?

Çevre kirliliği hava, toprak, su, besin kirliliği ve ışık kirliliği olmak üzere gruplara ayrılabilir. Görüldüğü gibi çevre kirliliğini nasıl meydana getirenler insan eli ile buna sebebiyet vermektedir. Hem bireysel olarak hem de Sanayi atıkları anlamında çevreye dikkat eden bir toplum haline gelirsek cennet vatanımızın kıymetini binmiş oluruz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.