Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Çevre Kirliliğinin Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Çevre insanlar ve başka canlıların yaşamını sürdürdükleri bir dış ortamdır. İnsan yaşamı boyunca dünyanın doğal kaynaklarını kullanarak yaşamını sürdürür. Ve bu çevre kirliliği dünyayı tehdit altına almaktadır. Çevre kirliliğinin nedenlerini madde halinde sıralayarak açıklamalarını yapmayı deneyelim.

Plansız Kentleşme

Günümüzde çevremizde oluşan kentleşme hızı ve durdurulamayan bina oluşumu çevre kirliliği oluşturmaktadır.Bu durum yalnızca görüntü anlamında değildir.

Hızlı Nüfus Artışı

Hızlı nüfus artışı yani insan çokluğu bir süre sonra insanlara  yetmeyen doğal kaynaklar anlamına gelmektedir. Yani var olan doğal kaynaklar insanların yoğun artışı nedeniyle tükenmeye doğru yol alacaktır.

Orman Tahribi

Ormanlarda yapılan piknikler ve sonrasında yaşanan yangınlar bize olumsuz dönüşler sağlamaktadır. Aynı zamanda bir çok ormanlar bizlere yaşam alanı sağlamak adına kesilmektedir ve ağaçlar aslında bizim yaşam kaynağımızdır. Bu yüzden lütfen sizlerde ülkemizin ve dünyamızın akciğerleri olan ormanların korunmasına yardımcı olur. Onlar olmazsa bizimde olamayacağımızı unutmayarak ormanlarımıza sahip çıkmalıyız. Yeşili seven ve koruyan bir genç nesil yetiştirebilirsek, yani çocuklarımıza küçük yaşta bu çevre bilincini aşılayabilirsek yaklaşmakta olan çevre felaketlerini engelleyebiliriz.

Kaçak Avlanma

Bu durum küçük gözüksede aslında büyük etki yaratabilecek bir durumdur. Ekolojik sistemin içinde yaşadığımız için var olan her canlının yaşama dair katkısı vardır. Kaçak avlanma bizim ekolojik sistemimizi bozmaya sebep olabilir.

Motorlu Araçlar ve Deniz Araçları

Kullanılan yakıt dolayısıyla çevremiz ve deniz kirlenmektedir. Motorun ve motorlu taşıtların icadı dünyayı değiştiren ve hayatı kolaylaştıran bir buluş olmuştur. Fakat çoğu zaman insanlığa faydadan çok zarar getirdiğini de söyleyebiliriz. Savaşların şiddetindeki artış, doğaya salınan zehirli egzoz gazları ile büyük bir çevre katilidir bu araçlar. Artık gelişen teknoloji ve azalan maliyetleri ile elektrikli arabaları tercih etmeye başlamalıyız.

Bu sorunların devam etmesi ve önlemler alarak bir dur demeyişimiz bizlerde kötü sonuç oluşturturacaktır. Çevre kirliliğinin sonuçları, Dünya coğrafyasını değişmesine neden olmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri aynı zamanda bu iklim şartlarına alışamayan hayvanların neslinin tükenmesine neden olur. Su kaynaklarının tükenmesine ve ekolojik sistemin bozulmasına sebep olur. Nesillerin tükenmeye başlamasıyla biyolojik çeşitlilik azalır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.