Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Toprağın Yapısı ve İçerisindeki Maddeler

Toprağın Yapısı ve İçerisindeki Maddeler

Toprağın içerisinde kum veya kil parçacıklarını, küçük organizmaları, bitki maddelerini ve hatta suları görebilirsiniz.  Toprak, canlı organizmaların etkisiyle binlerce farklı organik kimyasal üreten bir kimyasal fabrikadır. Onları göremiyoruz ama toprak enzimler, şekerler, proteinler, DNA ve benzeri içerir. Bu kimyasalların hepsi sürekli bitmekte ve hiç bitmeyen bir döngüde yeniden üretilmektedir.

Toprak üç fazlı bir sistemdir

Toprak, katı, sıvı ve gaz fazlarından oluşmaktadır. Büyüyen bitkiler için, her faz onların yaşamı ve büyümesi için gereklidir. Katı kısım, mineral (yaşamayan veya inorganik) malzeme ve yaşayan (organik) madde bileşenleridir. Su ve hava, toprağın sıvı ve gaz kısımlarını oluşturur. Topraktaki her bir madde türünün miktarı, bilim adamları tarafından sınıflandırılan toprak türünü belirler.

İnorganik Maddeler

Mineral parçacıklar, fiziksel ve kimyasal ayrışma süreçleri ile kayadan oluşur. Çeşitli parçacıkların boyutu ve gruplandırılması, doku gibi toprağın özelliklerini etkiler. Birincil mineraller kuvars, feldispatlar ve mikaşlar gibi doğrudan kayadan gelir. Killer ve tuzlar gibi ikincil mineraller, ayrışma ile birincil parçacıklardan oluşur.

Gazlar , topraktaki birçok parçacık arasındaki gözenekleri veya boşlukları işgal eder. Toprakta en çok bulunan gazlar azot, oksijen ve karbon dioksittir. Bitki kökleri ve mikropların solunumu genellikle% 78 azot,% 21 oksijen ve% 1 karbondioksitten oluşan dünya atmosferine göre oksijen ve karbondioksit seviyelerini arttırır. Toprak gazları toprak hayvan organizmalarının ve bitkilerinin yaşam döngüleri için gereklidir.

Su, gazlar tarafından işgal edilmeyen gözenek boşlukları işgal edebilir. Su, mineraller ve çürüyen organik maddelerin besin maddelerinin serbest bırakıldığı ve diğer organizmaların bitki köklerine bırakıldığı bir ortam olarak hareket eder. Su aynı zamanda toprağın etkili bir sıcaklık düzenleyicisidir ve canlı organizmaların büyümesi ve çoğalması için daha kararlı bir ortam sağlar.

Organik maddeler

Bitkiler, hayvanlar ve bunların atıkları kalıntıları, toprak organizmaları ve bitki büyümesi için en çok besin sağlar. Maddenin sabit döngüsü, topraktaki besin içeriğini korur. İyi dekompoze maddeye humus denir. Organik madde miktarı toprağı etkiler.

Yaşayan organizmalar; bakteriler, mantarlar, solucanlar, böcekler ve Protozoa gibi milyarlarca küçük bitki ve hayvan, toprakta yaşarlar. Tek bir gram verimli Topsoil trilyon bakteri veya daha fazlasını içerebilir. Bu organizmalar, daha büyük bitki ve hayvanlarla birlikte mevcut organik madde miktarı gibi toprağın özellik miktarını etkiler.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.