Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Toprağın Hayatımızdaki Önemi

Toprağın Hayatımızdaki Önemi

Toprak bize gıda, giyim ve barınak veren değerli bir doğal kaynaktır. Onu kirletir ve kötüye kullanırız; ama onsuz hayatta kalamazdık.

Topraklar ve Tarım

Muhtemelen toprağın en önemli kullanımı, dünyanın yiyecek ve lifini büyütmektir. Toprak, sınırlı bir kaynaktır. Çünkü bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar çok ekilebilir arazi vardır. Ne kadar alana ihtiyacımız var?

Sadece hayatta kalmak için yeterli yiyeceğe sahip olsaydık, yılda kişi başına yaklaşık 180 kg tahıl gerekirdi. Bu miktarda tahıl yetiştirmek için yaklaşık 0,2 dönümlük bir alana ihtiyaç vardır. Kuzey Amerika’da bu miktarın en az dört katı daha varlıklı bir yaşam tarzını desteklemelidir. Peki Arazi için diğer kullanımlar ne olacak?

Hububat etanolünü dönüştürerek lif (örneğin, karton) veya yakıt için ürün yetiştirmemiz gerekiyor. Petrol kaynaklarımız tükenirken yakıt ikameleri daha önemli hale gelecektir. 100km’de yılda 11,5 litre yakıt verimliliğine sahip bir taşıt için yılda 20.000 km’lik etanol sağlamak için yaklaşık 13 dönümlük arazi gerekir.

Dikkate alınması gereken diğer bir gerçek ise ne kadar et yediğidir. Tahıl hayvanı beslemek yerine hayvan üretmek için beslemek yerine, kendimizi yiyeceğin enerjisinin büyük bir kısmını yaşamak için hayvanın hayatta kalmasını ve hareket etmesini sağlayın.

Örneğin, besi sığırları için tahıldan 10: 1’lik bir dönüştürme faktörü ve aralıklı sığırlar için 50: 1’lik bir dönüşüm faktörü vardır. Tavuk yaklaşık 2: 1’lik bir dönüşüm faktörü ile daha ekonomik olarak üretilir.

 Topraklar ve Sığınak

Toprağın başka bir kullanımı barınak sağlar. Saskatchewan’daki pek çok yerleşimci, uzun yıllar boyunca ayakta kalabilen “sod” evleri yaptı. Diğer örnekler arasında Latin Amerika’daki “adobe” evleri ve günümüzün modern enerji verimliliği toprak evleri sayılabilir.

 Topraklar ve İnşaat

Toprak, mühendislere karayolları, köprüler ve binalar için bir destek aracı olarak büyük ilgi duymaktadır. “Toprak fiziği ve mühendisliği” bilimleri bu konuyu ele almaktadır.

Topraklar ve Su

Toprak su deposu görevi görür. Topraksız olarak, bitkiler hızla yağmurlar arasında su tükenirdi. Ekonomik ürün üretimi için dünyanın birçok yerinde sulama şarttır.

 Topraklar ve Kirlilik

Toprak, zararlı organizmaları ve kirleticileri yeraltı sularımızdan uzaklaştıran ve atıkları geri dönüştüren fiziksel, kimyasal ve biyolojik bir filtre görevi görür. Toprak fazla yağ emmek için bir sünger gibi davranmadı eğer bir sızıntı petrol kuyusu sorunları hayal edin.

Ancak, bir toprak zararlı kirleticilerle aşırı derecede kirlendiğinde, sorunu düzeltmek çok pahalı olabilir. Çoğu zaman tüm Topsoil kaldırılmalı ve zehirli bir çöplüğe götürülmeli veya yakılmalıdır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.