Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Karabük’te Çevre Kirliliği Endişesi

Karabük’te Çevre Kirliliği Endişesi

Karabük ilimizin Belediye Başkanı Rafet Vergili, şehirde çevre kirliliğine sebep olduğu iddialarıyla gündeme oturan Marmara Geri Kazanım (MARZINC) şirketi ile varılan mutabakat neticesinde üç kişilik komisyon kurulacağını, komisyonun tesisin üretim ve çevreye olan zararlarını kontrol edeceğini duyurdu.

Vergili, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, MARZINC’ın yol açtığı çevre kirliliğine karşı mücadelenin inceleneceğini bildirdi.

Belediye meclisi üyesinin, “MARZINC ile anlaşıldığı” yönünde asılsız haberler yaydığını ve bu bilginin basına da yansıdığını ifade eden başkan, Karabük’te hava kirliliği ve MARZINC şirketi konusunda adeta tek başına mücadele verdiğini savundu.

Üretim Tam Zamanlı Kontrol Edilecek

Başkan Vergili, MARZINC’in akıbeti ile ilgili firma temsilcileri ile görüşmeler yapıldığını ve sorunun çözmek için bir mutabakata varıldığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu mutabakat, belediye meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi. Mutabakat çerçevesinde, MARZINC, Karabük Belediyesi ve kentten bir kişinin görevlendireceği üç kişilik komisyon kurulacak. Komisyon, 24 saat boyunca MARZINC’in üretimini ve çevresel etkilerini kontrol edecek. Aynı zamanda yapılacak tüm çevre yatırımları konusunda takipte bulunacak. Komisyon, MARZINC tarafından verilen sözleri de takip edecek. Biz mücadelemizden vaz geçmedik. İstediğimiz konularda söz aldık ve takipçisi olacağız.”

Kaçak Güreşmek Yok

MARZINC ile ilgili varılan mutabakatta, şahsı ile alakalı “menfaat sağladığı” haberlerini gündeme taşıyanın, ismini vermediği Karabük Belediye Meclisi üyesinin de imzasının bulunduğunu dile getiren Vergili, şöyle konuştu:

“Öyle kaçak güreşmek yok. Kaçak güreşen pehlivanları yenmek için paça kazık yapılır. Ben isteseydim hiç bu tartışmalara girmeden kendime rahatlıkla menfaat sağlardım. Yapılan anlaşma ile hem MARZINC’ın yapacağı kendi yatırımları hem Karabük’e yapacakları yatırımlar Karabük halkı içindir. Herkes fikrini söyleyebilir ama özellikle önüne gelenin ulu orta bilip bilmeden yaptığı yorumlar hiç hoş değil.”

Başkan Vergili, Karabük ilimizde faaliyet gösteren fabrikaların bu ilimize sahip çıkmasının önemli olduğunu vurgulayarak, nasıl Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) başta sosyal alanlar olmak üzere pekçok konuda Karabük şehri için tabiri caizse elini taşın altına koyuyorsa diğer üretim fabrikalarının da aynı özveriyi göstermesi gerektiğini vurguladı.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.