Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Kağıt Geri Dönüşümünün Önemi

Kağıt Geri Dönüşümünün Önemi

Çevre kirliliklerinin arttığı, doğal dengenin değiştiği günümüzde geri dönüşümün önemi ciddi oranda artmıştır. Özellikle de kağıt geri dönüşümünde. Kağıt, ağaçtan üretilen bir üründür. Dolayısıyla kağıt üretmek için gezegenimizin akciğerlerinden kesmek zorundayız. Bu sebeple kağıt geri dönüşümü geleceğimiz için önem arz etmektedir.

Bunun yanı sıra günümüzde üretilen çoğu kağıt atık kağıtlardan üretilmektedir. Herhangi bir kullanım alanı ve amacı kalmayan kağıt ve kartonlar, baskı fazlası gazete kağıtları ya da yanlış baskı yapılmış kağıtlar atık kağıt olarak geri dönüşüm merkezlerine gelirler. Belirli işlemlerden geçtikten sonra tekrar kağıt haline gelerek çevrenin korunmasına büyük katkı sağlamış olurlar.

Peki kağıt geri dönüşümü tam olarak ne şekilde yapılır:

İlk olarak kağıt toplanarak geri dönüşüm merkezlerine getirilir. Kağıt üzerine yapılan ilk işlem kağıdı zımbalarından ayırmaktır. Özellikle ofis ortamlarında yoğun kağıt kullanımı olmaktadır ve çoğu kağıt merkezlere zımbalanmış olarak gönderilir.

Zımbalarından ayrılan kağıtlar bir sonraki işlem olarak üzerindeki yazı ve mürekkeplerinden ayrıştırılır. Belirli kimyasallar kullanılarak yapılan bu işlemden sonra varsa renkli kağıtların renklerli giderilerek kağıt hamur haline getirilir ve yeni kağıt üretimi başlamış olur.

Kağıt geri dönüşümü ile normal şartlarda kağıt üretmek için gereken su miktarından %60, enerji miktarından ise %40 tasarruf sağlanmış olur. Ayrıca kağıt geri dönüşümü yapılan ülkelerde hava kirliliğinin %74 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Bu oranı %35 azalma gösteren su kirliliğindeki azalma takip etmektedir. Ayrıca geri dönüşüm ile 1 ton kağıdın geri dönüşümü ile 3000-4000 Kwh enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.