Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Filipinler Devleti Boracay Adasını Kirlilik Nedeniyle Kapattı

Filipinler Devleti Boracay Adasını Kirlilik Nedeniyle Kapattı

Dünyanın nadide güzelliklerinden olan Filipinler’de Boracay Adası, çevre kirliliği nedeniyle hükümet tarafından 6 ay süre ile turizme kapatıldı. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, çevre kirliliğinin aşırı yoğunluk ve düzensiz yerleşim nedeniyle  meydana geldiğini ve temizlik çalışmaları yapılması için 26 Nisan’dan başlayarak 6 aylığına adanın turizme kapatılacağını açıkladı.

Turizm Müsteşarı ise, siyasi irade var kar amacıyla böyle bir çevre kirliliğine göz yumamayacaklarını ve ilerleyen zamanlarda daha ileri boyutta oluşabilecek çevre tahribatlarını engellemek amacıyla böyle bir önlemin alınması gerektiğini söyledi. Ayrıca adada meydana gelen düzensiz yapılaşmanın da turist yoğunluğunu karşılamak amacıyla oluştuğunu bildirdi.

Filipinler Bakanlar Kurulu bölgeye ekonomik sebepler ile gelen çoğu insanın da ormanlık alana ve koruma altındaki göletlere yerleşip, bu alanlarda çevre kirliliğine ve düzensiz yapılaşmaya sebep olduğunu vurduladı.

Çevre kirliliğinin büyük bölümünü kanalizasyon sularının deniz suyuna karışmasıyla oluştuğunu açıklayan Bakanlar Kurulu, adanın turizme kapandığı bu 6 aylık sürede yeni kanalizasyon altyapısının inşa edilerek bu kirliliğin de önleneceğini belirtti.

Alınan bu karar ilk başta insanlarda şok etkisi yaratsa da çevrenin iyiliği ve bu tarz gözde bir adanın gelecekteki durumu düşünüldüğünde hükümetin bu kararı destek topladı. Adanın Filipinlere $1 milyarlık gelir getirdiği düşünüldüğünde bu çalışmanın devlete ciddi miktarda gelir kaybı yaşatacağı düşünülüyor. Bu durumu bile bile böyle bir çalışma içerisine giren Filipinler hükümeti ise çevrecilerden alkış toplamış durumda.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.