Çevre FelaketleriTarihe kara bir leke gibi sürülen doğa faciaları

Camın ve Cam Geri Dönüşümünün Önemi

Camın ve Cam Geri Dönüşümünün Önemi

Bugün insanların dünyadaki doğal kaynakları kullanma şekli yüzünden çevremizi oluşturan karmaşık ekosistemler tehlike altındadır. Fakat insanlar binlerce yıldır cam yapmaktalar. Ve içinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde de cam dünyanın değerli kaynaklarını korumada önemli bir yol oynamaktadır.

Cam tamamen doğaldır. Ana ham maddesi saf kumdur. Kum 1500 derecede erimeye başlayana kadar ısıtılır. Isının molekülleri ayırmasıyla oluşan sıvı ve cam üflenerek kavanoz ve şişe olarak şekillendirilir.

Soğuma aşamasında ise moleküller, serti şeffaf ve parlak camı oluşturmak için yeniden birleşir. Cam ambalaj ve saklama açısından en iyisidir. Doğaldır ve çevre dostudur. Bu özellikleri ile cam hayatımızda vazgeçilmez bir üründür. Fakat geri dönüşümü de bir o kadar önemlidir.

Cam geri dönüştürülmek istendiğinde, ilk yapımı için gerekli olan enerjiden daha az bir enerji ile geri dönüştürülebilir. Bu sayede kullanılmış şişe ve kavanozlar, daha az enerji kullanılarak geri dönüştürülerek yeni şişe ve kavanozlar meydana getirilir.

Cam geri dönüşümü sonu olmayan bir döngüdür. Kağıt ve plastik atıkların aksine cam, sınırsız olarak yeniden geri dönüştürülebilir. Hatta teorik olarak herhangi bir cam, kalite kaybı meydana gelmeksizin %100 oranında eskisinden geri dönüştürülebilir.

Cam geri kazanımı sayesinde enerji tüketiminden %25, hava kirliliğindeki azalmadan %20, maden atıklarındaki azalmadan %80, su tüketimindeki azalmadan %50 kazanç sağlanabilir. Ayrıca bu sayede camın hammaddeleri olan kum, soda ve kireç kaynakları da korunmuş olur.

One Comment

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.